تاریخچه گیفت عروسی که امروزه در عروسی ها خیلی رواج دارد چیست ؟
از قرن ها پیش دادن هدیه به مهمان ها در مراسم عروسی یک رسم و سنت بوده و در میان همه فرهنگ ها رواج داشته است. تاریخچه گیفت عروسی به طبقه ی مرفه اروپایی برمی گردد. آنها معمولاً هدایای گران بها و افراطی به مهمانان خود می دادند که این کار یک نوع اعطای موهبت و برکت به مهمان ها و نوعی خودنمایی بوده است.

اولین گیفت های عروسی چه چیزهایی بودند؟
تاریخچه گیفت عروسی بر می گردد به اولین جعبه های کوچک تزئینی از جنس کریستال، طلا یا چینی که روی آنها با سنگ های قیمتی تزئین شده بودند. در اصطلاح به زبان فرانسوی به این جعبه ها بونبونیر (bonbonniere) گفته می شده. داخل این جعبه های ظریف، بونبون (bonbons) یا شیرینی هایی مخصوص برای مهمان ها گذاشته می شده. از آنجایی که در آن زمان شکر یک کالای لوکس محسوب می شده پس ارزش بالایی داشته و این تفکر بین مردم رواج داشت که شکر خاصیت درمانی زیادی دارد پس بعنوان سمبلی از موهبت ، نعمت و سلامتی توسط اشراف زادگان به مهمان ها اعطا می شده.

تاریخچه گیفت عروسی
یک نمونه bonbonniere سلطنتی

گیفت برای مهمان ها
سنت فراهم کردن گیفت برای مهمان ها توسط افراد متوسط بعد از آن رواج پیدا کرد ، به این صورت که نه یک هدیه گرانبها بلکه یک سمبل کوچک و جالب را بعنوان گیفت به مهمانان هدیه می دادند که نشانه ی احترام و تشکر از مهمان ها بوده. با هر فرهنگی نزدیک شدن به مراسم عروسی در سراسر جامعه یک رویداد شگفت انگیز محسوب می شود که عروس داماد آن را با دوستان و خویشاوندان خود جشن می گیرند. در بیشتر جوامع این اعتقاد وجود دارد که عروس و داماد در روز عروسی شان با خوش شانسی و خوش بختی همراه می شوند به همین دلیل هر چیزی که توسط آن ها لمس بشود خوش شانسی می آورد و اینگونه بود که عروس دامادها به مهمان هایشان گیفت می دادند و از این طریق شانس، رحمت و نعمت های خوب را به سمت مهمان هایشان روانه می کردند.

بادام
خیلی از عروس ها این خوش بختی را با درست کردن گیفت هایی از بادام بین مهمان هایشان تقسیم می کردند. این سنت در خاورمیانه وجود داشته که عروس ها ۵ عدد بادام را به نشانه باروری، طول عمر، ثروت، سلامتی و خوشحالی داخل یک پارچه ظریف با روبان می بستند و بعنوان گیفت به مهمان هایشان می دادند.
برای میلیون ها سال بادام بعنوان هدیه به نشانه ی آرزوی خوب برای زندگی جدید به عروس دامادها داده میشده. در قرن سیزده اندودن بادام با شکر رواج گرفت و شیرینی پزی با نام کانفتی (confetti) با این کار شهرت بسیاری پیدا کرد. با گذشت زمان کانفتی به بادام اردنی تغییر نام داد و هم اکنون بادام یکی از رکن های اساسی در بیشتر مراسم های عروسی است.
ترکیب بادام و دیگر شیرینی جات بیانگر شرین کام بودن در مراسم ازدواج است. امروزه بادام اردنی یکی از خوراکی های سنتی مراسم های عروسی محسوب می شود . دراژه هایی شکلاتی که داخل آنها بادام قرار دارد و داخل یک پارچه ی ظریف با کمک یک روبان بسته بندی می شوند.

تاریخچه گیفت عروسی
Jordan Almonds

انتخاب گیفت عروسی
وقتی موقع تصمیم گیری در مورد گیفت عروسی می رسد، گزینه ها بی نهایت زیاد هستند. از یک کارت پستال زیبا روی میز ورودی که می تواند یک یادگاری دوست داشتنی و خیلی ارزان باشد تا یک شیشه شراب با یک لیبل اختصاصی از عروس و داماد که می تواند یک ایده عالی برای به یادگار نگه داشتن این شب به یادماندنی برای مهمان هایتان باشد. اخیراً عروس ها گیفت های عروسی شان را متناسب با تم مهمانی و مکمل دکوراسیون میز ورودی شان در نظر می گیرند.
گیفت های عروسی معمولاً از قبل توسط عروس و داماد درست می شوند و بیانگر  احساس قدردانی آنها از تمام کسانی است که در برگزاری این مراسم عروسی به آنها کمک کردند. بی نهایت امکان و انتخاب برای گیفت عروسی وجود دارد. از گران قیمت ترین آنها گرفته تا حتی یک یادگاری کوچک با نام عروس و داماد.  هر چند انتخاب گیفت عروسی بستگی به خلاقیت عروس خانم دارد و مسلماً هر چیزی که باشد نشانه ی احترام و قدرشناسی از طرف عروس و داماد برای مهمان هایشان است.

امروزه انتخاب گیفت عروسی جدا از اینکه از چه فرهنگی باشید یا چقدر بودجه دارید، بیشتر جنبه ی افتخار آمیز برای عروس دارد تا نشان دهد که چقدر به مهمان هایش اهمیت می دهد و تا چه اندازه نسبت به سلایق و علایق آنها آشناست. انتخاب گیفت مناسب در درجه اول شخصیت عروس را نشان می دهد و در درجه ی دوم نشان می دهد که چقدر خوشحال کردن مهمان هایش برای او اهمیت دارد. مثلاً یک شمع که با قیمت خیلی کم هم می شود خریداری کرد یا یک خوراکی کوچک خوشمزه با قیمت خیلی کمتر که می تواند مهمان ها را خوشحال کند، همانطور که در سنت قدیم اروپا هم دادن خوراکی های شیرینی جاتی مرسوم بوده است.

پس انتخاب با شماست که از میان این همه تنوع برای گیفت عروسی خود آن را مطابق سلیقه و شخصیت خودتان و همینطور مهمان هایتان انتخاب کنید. در پست بعدی سعی می کنیم بخش کوچکی از این تنوع تمام نشدنی گیفت های عروسی را به شما معرفی کنیم و در آخر بدانید که این خلاقیت شماست که گیفت عروسی تان چه شکلی باشد ما فقط به شما ایده می دهیم.

شما برای گیفت مهمان هایتان چه ایده هایی دارید؟ 

مدل های متنوع گیفت عروسی را اینجا ببینید

گیفت عروسی
گالری گیفت عروسی

 

منبع: | Wedding Vendors |
تمام حقوق مطالب این وبلاگ متعلق به موسسه تشریفات عروسی ژانپیر می باشد. از اینکه حق کپی را رعایت می کنید از شما متشکریم.

FOR YOU

تشریفات عروسی وبلاگ

برنامه ریزی مراسم عروسی

برنامه ریزی مراسم عروسی آسان نیست، مخصوصا اگر به مراسم عروسی تان ۶ ماه یا [...]

تشریفات عروسی وبلاگ

یازده ایده جذاب عروسی از نسل Z که عاشقش می شوید

عروسی یکی از مهم‌ترین لحظات زندگی انسان‌ها به شمار می‌آید که همه ما دوست داریم [...]

عکس و فیلم عروسی وبلاگ

سؤالات ضروری برای انتخاب بهترین آتلیه عروسی

بعدازآنکه بایدونبایدهای روز عروسی تمام شد، عکس‌ها تنها یادگاری‌هایی هستند که از آن روز بزرگ [...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *